powrót
WSTĘP

PRZYKŁAD

WSKAZÓWKI

ROZRYSOWANY   ALFABET   I   SYMBOLE

NAPIS   NA   DWUKOLOROWYM   TLE - dla zaawansowanych
Aby zrobić bransoletkę z napisami, nie trzeba się uczyć nowych supełków! Zaczynamy od wybrania koloru literek i koloru tła. Ucinamy 8 kawałków muliny w kolorze napisu (u mnie niebieskich) i 5 w kolorze tła (u mnie zielonych), w tym jedna nitka koloru tła musi być jak najdłuższa (na schemacie ma nr 0, nazwijmy ją nitką główną). Najlepiej jej w ogóle nie ucinać, tylko robić całym motkiem, aby uniknąć dowiązywania. Tradycyjnie wiążemy supeł, przypinamy agrafką i układamy nici jak na poniższym schemaciku:
Teraz nitką główną robimy po kolei supełki 'w lewo' na wszystkich pozostałych nitkach (1 - 12).
Następnie ta samą nitką robimy rząd supełków 'w prawo' na wszystkich pozostałych nitkach, tym razem od numerku 12 do 1.
W ten sposób nitki zaczną się powoli układać prostopadle do brzegów, w przeciwności do bransoletek z wzorkami, gdzie supełki układają się ukosami. Teraz trzeba zrobić jeszcze kilka razy te same kroki tzn. supełki 'w lewo' na nitkach 1 - 12 i 'w prawo' na 12 - 1. Ilość powtórzeń zależy od długości napisu, który chcemy wysupełkować i pożądanej długości bransoletki.
Teraz znowu dwa słowa teorii.. Literki, cyfry i symbole każdy może sobie rozrysować sam lub może skorzystać z tego co ja zrobiłam. Można zmieniać szerokość bransoletki dodając więcej nitek, ale ja rozrysowałam wszystko dla 13 mulin (moja ulubiona liczba =) ). Gdy robimy nitką główną rząd supełków w prawo i chcemy, żeby pojawił się nam na wierzchu kolor literek, to po prostu robimy na nitce głównej supełek 'w lewo' odpowiednią nitką. I analogicznie: gdy jest to rząd supełków 'w lewo', robimy innym kolorem supełek 'w prawo' na nitce głównej.
do góryNie wiem, czy to, co napisałam powyżej jest wystarczająco jasne, więc na wszelki wypadek rozpiszę jeszcze krok po kroku pierwszą literkę, czyli "A" (rysunek poniżej).

Pierwszy rząd:

  nitką główną trzy supełki 'w lewo' (na nitkach 1 2 3)
  nitką nr 4 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 5 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 6 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 7 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 8 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 9 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką nr 10 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką główną 2 supełki 'w lewo' (na nitkach 11 i 12)Drugi rząd:

  nitką główną 5 supełków 'w prawo' (na nitach 12, 11, 10, 9, 8)
  nitką nr 7 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką główną 3 supełki 'w prawo' (na nitach 6, 5, 4)
  nitką nr 3 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką główną 2 supełki 'w prawo' (na nitkach 2 i 1)Trzeci rząd:

  nitką główną 2 supełki 'w lewo' (na nitkach 1, 2)
  nitką nr 3 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką główną 3 supełki 'w lewo' (na nitkach 4, 5, 6)
  nitką nr 7 supełek 'w prawo' na nitce głównej
  nitką główną 5 supełków 'w lewo' (na nitkach 8, 9, 10, 11, 12)Czwarty rząd:

  nitką główną 2 supełki 'w prawo' (na nitkach 12, 11)
  nitką nr 10 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 9 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 8 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 7 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 6 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 5 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką nr 4 supełek 'w lewo' na nitce głównej
  nitką główną 3 supełki 'w prawo' (na nitkach 3, 2, 1)Piąty rząd:

Aby literki się nie zlewały, dobrze jest zrobić przed następną literką przynajmniej jeden rząd odstępu w kolorze tła: tu nitką główną 12 supełków 'w lewo' (na nitkach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12)do góryMoje wskazówki:

 • zwróć uwagę, że po zrobieniu każdego rzędu nitki 1 - 12 zawsze znajdują się w tym samym miejscu jak na początku!

 • podając układ nici celowo dałam na brzegach po 2 nici w kolorze nitki głównej, gdyż zapewnia to ładne brzegi oraz umożliwia dyskretną podmianę nitki głównej w przypadku, gdy ta robi się niebezpiecznie krótka (zamiast supełka 'w prawo' czy 'w lewo' robiąc supełek zwrotny nitką główna na nitce tego samego koloru)

 • jeśli chcesz zrobić literki z 'haczykami' np. 'ś' czy 'ą' musisz odpowiednio zmienić układ nici (np. poza nitką główną całą resztę dać jednokolorową)

 • aby sobie dobrze rozplanować napis na bransoletce, warto najpierw zmierzyć jaką długość zajmuje np. 10 rzędów supełków, a następnie policzyć ile mniej więcej zajmie cały napis; w ten sposób będzie wiadomo ile jednokolorowych rzędów zrobić przed i po napisie
  do góry  Masz ochotę zrobić bransoletkę z napisem na dwukolorowym tle? Taką jak ta:  Jeśli potrafisz zrobić na jednokolorowym tle, to nie będzie to dla Ciebie nic trudnego:

  Bierzemy 1 mulinę koloru napisu i po 6 mulin w 2 wybranych kolorach tła. (np. tak jak tu 1 czerwona mulina na napis i po 6 żółtych i 6 zielonych na tło). Następnie wszystko co robiliśmy dotychczas robimy na odwrót - tzn. tło robimy po kolei każdą muliną (najpierw 6 jednym kolorem, następnie 6 kolejnym) na tej nitce, która ma kolor napisów (tym razem nie będzie musiała być taka długa jak dotychczas, za to pozostałe mulinki muszą być ok 100-120 centymetrowe). A w momencie gdy potrzebujemy literkę, wtedy wiążemy tą jedną nitką odpowiednie supełki na mulinach koloru tła. (Tutaj: najpierw na czerwonej nitce po kolei każdą żółtą muliną po jednym supełku w prawo, następnie dalej na czerwonej po kolei każdą zieloną muliną po jednym supełku w prawo. Następny rząd robimy w ten sam sposób, tyle, że supełkami w lewo. Gdy chcemy żeby czerwony napis pojawił się na wierzchu, to robimy czerwoną muliną supełek odwrotny do tego, którym robimy dany rząd - tj. gdy tło robiliśmy supełkami w prawo, to supełek napisu zrobimy w lewo i odwrotnie.)

  Brzmi zawile..a jest proste :) W skrócie - tak samo, tylko na odwrót.

  Jeśli chcesz urozmaicić bransoletkę kilkukolorowym napisem tak jak tu:  to robimy wszystko tak jak w najprostszej bransoletce z napisem, jedynie na początku układamy sobie kolory napisu według własnego pomysłu, a nie wszystkie takie same. W powyższej bransoletce muliny ułożyłam nastepująco: jedna czarna mulina główna (najdłuższa) a następnie: 2 czarne, 2 niebieskie, 4 zielone, 2 niebieskie i 2 czarne.
  do góry  Poniżej rozrysowałam literki i kilka symboli:

                       do góry

  powrót